Bel fıtığı, kireçlenmeye bağlı bel ağrısı, bel kayması gibi birçok bel problemi uyku kalitemizi bozar ve hatta uyumamızı engelleyebilir.

Özellikle uyurken ağrılarımızın şiddetinin artmasının sebebi, gün içinde ağrısız bir pozisyonda durmaya çalışırken uykuda uygun olmayan bir pozisyonda hareketsiz kalmamız ve problemli omurgamıza aşırı stres binmesi olabilmektedir.

Günün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, uykuda da omurgamızı normal dizilimde (dik-yana bükük olmayan, doğal postür) tutmamız son derece önemlidir. Yine öne eğik pozisyonda disklere binen yük azalacaktır.

Her ne kadar en ideal uyku pozisyonu sırtüstü olsa da, yan yatarken öne eğik pozisyon almak omurgaya binen yükleri hafifletecek ve daha az ağrılı olacaktır.

Sırtüstü yatış pozisyonunda, gövdeyi öne bükmeye izin veren ayarlanabilir yataklar ya da yastık desteği kullanılabilirse de daha kolayı öne eğik pozisyonda yan yatmaktır.

Bel fıtığında yatak seçimi

Bel fıtığı hastasında, fıtığın yol açtığı sinir baskısı ciddi bacak ağrısı ve uyuşmaya sebep olabilmekte ve uyku kalitesini bozabilmektedir. Doğru yatak seçimi ile yakınmalarınızın bir miktar da olsa azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yatak sert mi yoksa yumuşak mı olmalı ?

Çok sert ve çok yumuşak yatak uygun değildir. İdeali orta sertlikte omurganın düz durması için destek sağlayabilecek yapıda olmasıdır. Basenleri geniş gövdesi dar bir kişi sert bir yatakta yan yatarsa omurga yana eğilecek ve problemli bölgeye uygunsuz baskı oluşacaktır. O yüzden böyle fizikteki bir kişi için yumuşak yatak seçimi daha doğru olacaktır.

Zayıf ve kalçaları dar bir kişi ise yan yatarken omurga dizilimini daha iyi sağlayacağından sert bir yatağı seçmelidir.

Yatak alırken kaliteli bir yatak seçimi de çok önemlidir. Yatağın zamanla eskiyebileceğini ve sünger ve yaylarının özelliğini kaybedebileceğini de akıldan çıkarmamak ve firmaların önerdiği zamanda değiştirmeyi de ihmal etmemek gerekir.

Uyku Pozisyonu

Çoğu bilim adamı yüzüstü yatmanın omurga için en kötü pozisyon olduğunda hemfikirdir.

Her ne kadar sırtı üstü yatmak önerilen pozisyon olsa da bel problemi olan hastalarda omurganın öne eğilmesi stresi azaltıp ağrının azalmasında yardımcı olacaktır. Sırt üstü yatılacak ise gövdeyi biraz kaldırmak için ayarlanabilir yatak yada yastık desteği kullanılabilir.

Yan yatarak omurganın öne eğilmesi sağlanırsa omurgaya binen yükler azalır ve bel fıtığına bağlı ağrı da azaltılabilir. Yan yatarken bacakların arasına yastık almayı ihmal etmemekte yarar vardır.

Bel fıtığı tanısı almışsanız veya bel fıtığından şüpheleniyorsanız bize MR görüntülerini gönderin ve tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sayafamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lüften oylayın
[Toplam: 17 Ortalama: 4.4]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz