Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve popüler olan kök hücre tedavilerinden bir tanesi de PRP uygulamalarıdır. Klasik kök hücre elde etme tekniklerinden farklı olarak cerrahi bir girişim gerektirmeden kişinin kendi kanından muayenehane şartlarında elde edilerek uygulanabilen bu teknik ile birçok ortopedik rahatsızlıkta iyi sonuçlar alınabilmektedir.

PRP Tedavisi Nedir ?

PRP ( Trombositten zengin plasma) kendi kanınızdan, trombositlerin ayrıştırılması ile elde edilen, iyileşmeyi hızlandırdığına inanılan bir sıvıdır. Trombositler  kan hücrelerinden bir tanesi olup temel fonksiyonları kanamayı durdurmaktır.

Kas iskelet sistemindeki yaralanmalarda, diz eklemi kireçlenmesinin tedavisinde kullanılmalarının sebebi ise doku iyileşmesinde çok önemli olan büyüme faktörlerini barındırmalarıdır.

Nasıl Uygulanır ?

Hastadan alınan kan belli işlemlerden geçirilerek yoğun bir trombosit solüsyonu elde edilir ve bu steril şartlarda hasarlanmış bölgeye enjekte edilir. Hastane poliklinik yada

muayenehane şartlarında yapılabilen bu uygulama sonrası özel bir kısıtlama yoktur ve hasta normal yaşantısına hemen döner. Zorlayıcı egzersiz ve spor aktivitelerinin 3 hafta kadar ertelenmesinde yarar vardır.

PRP hangi durumlarda uygulanır ?

 • Kas yaralanmaları
 • Bağ yaralanmaları
 • Kronik tendinopatiler (örn: aşil tendiniti, tenisçi dirseği)
 • Diz kireçlenmesi
 • Tenisçi dirseği

PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var Mı ?

İşlem son derece masum ve zararsız olmakla birlikte, eklem içine girildiğinden steril koşullarda ve deneyimli eller tarafından uygulanması gerekir. Enfeksiyon oluşması son derece nadir olmakla birlikte en önemli sorun olabilmektedir. Geçici ağrı olması en sık görülen yan etkidir.

PRP Tedavisi Sonrası

Muayenehane şartlarında uygulanan bu işlemden sonra hasta kısa süre için gözlenir ve normal yaşantıya döner. Nadir hastada ağrı yakınması olsa da kısa sürelidir ve sorunsuz iyileşir.

Sonuç olarak, amaç kişinin kendi kanından elde edilen  ve hasarlı dokuda hızlı iyileşme oluşturması beklenen hücrelerin tekrar kişiye uygulanması ve iyileşme elde edilmesidir. Doğru hastada uygulandığında, PRP tedavisi yaptıran hastalardan olumlu sonuçlar ve yorumlar alınabilmektedir.

Lüften oylayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

13 YORUMLAR

  • Merhabalar,

   Diz ağrısı için prp tedavisi muayenehane şartlarında uygulanabiliyor. Detaylı bilgi için 0312 285 66 46 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

  • Evet. Kireçlenmeye genellikle ödem eşlik eder. Gerekirse ödem çekilir ve prp uygulanabilir. İletişim sayfamızdan veya 0 312 285 6646
   numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle

 1. Merhaba yıllardır çalıştığım ağır metal işinden dolayi belki fıtığı ile ciddi problem yaşıyorum tedaviden sonra bunu tekrarlanmamasının garantisi varmı mesleğim gereği işime devam etmek zorundayım

 2. Benim dizimde 1 derece menisküs yırtığı ödem ve yumuşak doku zedelenmesi yazıyor emar sonuçlarımda ve çok zorlanıyorum otururken yürürken prp ile iyi olabilirmiyim hocam 5 doktora gittim birşeyin yok diyor ilaç veriyo ve ilacı içmeme rağmen ağrıyor prp iyi olurmu benim için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here