Menisküs Ameliyatı ( Diz Artroskopisi )

Menisküsler diz eklemimiz için çok önemlidir. Geçmişte hasarlı menisküs tamamen çıkarılmakta iken, günümüzde menisküsün çıkarılmasının erken dönemde dizde kireçlenmeye yol açabileceği anlaşılmıştır.

Bu nedenle mümkün olduğunca menisküs tamir edilmeye çalışılmakta, eğer hasarlı menisküsün çıkarılması gerekiyorsa da çevredeki sağlıklı dokuları koruyabilmek için cerrahi sırasında çok fazla dikkat gösterilmektedir.

Menisküs Nedir ?

Diz ekleminde, iç ve dış tarafında birer adet olmak üzere toplam iki adet menisküs bulunmaktadır. İç  (medial)  menisküs “C” şeklinde, dış (lateral) menisküs ise “U” şeklindedir. Menisküsler  uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) yüzeyindeki eklem kıkırdaklarını korurlar.

Eklem kıkırdağı eklemi oluşturan kemiklerin uç kısımlarını koruyan düz ve kaygan bir materyaldir ve eklem yüzlerinin birbirine zarar vermeden bir diğeri üzerinde  kaymasına izin verir.

Normal diz eklemi, sağlıklı menisküsler

Menisküsün büyük bir kısmı damarsızdır (avasküler). Sadece dış kenarında kanlanması olan küçük bir alan vardır ve bu alana “kırmızı bölge” denir. Kırmızı bölgedeki damarların bir kısmı iç kısma doğru uzanırlar. Bu alana “kırmızı – beyaz bölge” denir.

Menisküsün iç kısmı yani dizin ortasına yakın olan kısım ise “beyaz bölge” olarak adlandırılır ve damarsal bir yapıya sahip değildir. Kırmızı bölgedeki yırtıkların iyileşme şansı varken, menisküsün merkezine doğru olan yırtıklar kendiliğinden iyileşmezler.

Menisküsler Diz İçin Neden Önemlidir ?

Menisküs diz eklemini korumak için bir şok emici gibi davranan kıkırdak yastıkçığıdır. Ayrıca diz stabilitesi için hayati öneme sahiptir.

Menisküs hasarlandığında veya cerrahi olarak çıkarıldığında diz eklemi gevşek veya instabil hale gelebilir.

Sağlam bir menisküsün koruması ve stabilitesi olmadığında diz eklemi yüzeyinde aşınma ve yırtılmalar meydana gelebilecek ve bu da osteoartrite (kireçlenme) yol açabilecektir.

Yıpranmış menisküs

Menisküs yırtıklarının pek çoğu kendiliğinden iyileşmez.dış kenardaki (kırmızı bölge) küçük bir yırtığın iyi bir iyileşme şansı vardır. Ancak menisküsün iç kısmındaki yırtıklar için genellikle cerrahi tedavi gerekir.

Bu bölgedeki yırtıklar semptomlara yol açarlar ve giderek büyüme eğilimindedir. Bu da diz eklemi yüzeyindeki kıkırdak için hasarlanma riski yaratır.

Menisküs korunmaya çalışılmalıdır ancak hasarlı kısım alınmak zorundaysa menisküsün sadece olabilecek en küçük bir kısmı çıkarılır.

Dizin sağlıklı kalabilmesi için menisküsün çevresindeki alanların da korunması gereklidir. Eğer bir yırtığın onarılabilmesi mümkün ise menisküs tamiri tercih edilecektir.

Menisküs yırtığından ne zaman şüphelenmeliyim?

Menisküs yırtığı

Menisküs yırtığı ağrı ve şişlik, bazen de kilitlenme ve takılma belirtilere neden olabilir. Diz kilitlendiğinde; hareket ettirebilmek için şiddetli bir şekilde çekilirse menisküs yırtığından küçük bir parça ayrılabilir.

Bu küçük parça diz büküldüğü zaman diz ekleminde takılmaya yol açabilir veya küçük bir menisküs parçası eklem içinde serbest olarak gezebilir.

“Serbest cisim” olarak adlandırılan bu parça dizin hareketli kısımları arasında takılırsa dizde kilitlenme meydana gelebilir. Bu tür vakalarda ayrılan parçayı tamir etmek veya serbest cisimi uzaklaştırmak için cerrahi müdahale gerekebilir.

Menisküs Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Menisküs cerrahisi “artroskop” adı verilen ve eklem içini görmeyi ve eklem içinde işlem yapmayı sağlayan küçük bir kamera kullanılarak yapılır. Artroskopi için sadece küçük ameliyat kesilerine ihtiyaç vardır, diz ekleminin tamamen açılmasına gerek yoktur.

Ameliyat “portal” adı verilen diz içine açılan 2 yada 3 adet küçük delikten gerçekleştirilir. Bu portallardan artroskop ve cerrahi aletler diz içine sokulur ve tüm ameliyat bu deliklerden gerçekleştirilir.

Menisküs ameliyatı

Menisküsün hasarlı kısmının dikkatli bir şekilde çıkartılması işlemine “parsiyel menisektomi” denmektedir. Portallardan birinden artroskop girilerek işleme başlanır. Diğer portaldan cerrahi bir alet sokulur ve bu aletle menisküs incelenirken ekrandan izlenir.

Diz eklemi içindeki tüm yapılar değerlendirilir. Menisküs yırtığı bulunduğunda cerrah yırtığın tipini ve yerini belirler. Diğer portaldan girilen cerrahi aletlerle menisküsün yırtık olan kısmı çıkarılır. Menisküsün problemli kısmı çıkarıldıktan sonra başka yırtık olup olmadığı araştırılır.

Motorlu küçük bir bıçak ile menisküsün kalan kenarları düzgün bir hale gelinceye kadar traşlanır. Eklem içi steril serumla yıkanıp temizlenir ve portallar dikişle kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sonrası komplikasyonlar veya ters giden neler olabilir ?

Menisküs cerrahisinde de, tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu bölümde, tümü olmasa da, en sık karşılaşılan komplikasyonlar hakkında bilgi verilecektir. Menisküs cerrahisi sonrasında en sık karşılaşılan komplikasyonlar:

 • Anestezi komplikasyonları
 • Tromboflebit
 • Enfeksiyon
 • Yavaş iyileşme
 • Ağrı

Menisküs yırtığı ameliyatı anestezi komplikasyonları

Bütün cerrahi işlemler öncesinde anestezi uygulaması yapılır. Hastaların sadece çok küçük bir kısmı anesteziye bağlı problemler yaşar. Bu problemler arasında kullanılan ilaçlara karşı reaksiyon, diğer sağlık problemlerine bağlı sorunlar ve anesteziye bağlı problemler vardır.

Ameliyat öncesinde anestezi doktorunuzla uygulanacak anestezi prosedürünün riskleri ve merak ettiklerinizi çekinmeden konuşmanız gerekmektedir.

 • Tromboz (Toplar Damarda Kan Pıhtıları)

“Tromboflebit” veya “derin ven trombozu” her türlü ameliyattan sonra ortaya çıkabilir ancak menisküs cerrahisi sonrası son derece nadirdir. Derin ven trombozunda (DVT) bacağın büyük toplar damarlarında kan pıhtıları oluşumuyla ortaya çıkar.

Bu durumda bacakta şişlik, ısı artışı ve ağrı meydana gelir. Toplar damarlardaki bu pıhtılar kopup akciğere ulaşırsa kılcal damarları tıkayıp akciğerin bir kısmının kanlanmasını bozabilir ve buna “pulmoner emboli” (= akciğer embolisi) denir. Cerrahlar DVT’yi önlemek için çok ciddi davranırlar. DVT riskini azaltmak için çeşitli yöntemler vardır.

Bunlar içerisinde en etkili olanı ameliyattan sonra olabildiğince erken dönemde hareket başlanmasıdır. Ayrıca basınçlı çoraplar (varis çorabı) giydirilmesi ve pıhtı oluşumunu engelleyen kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da yararlıdır.

 • Enfeksiyon

Ameliyat sonrasında çok nadiren ciltteki portallar enfekte olabilir. Genellikle antibiyotik tedavisi yeterlidir. Çok nadir olarak enfeksiyonun drenajı için ikinci bir cerrahi işlem gerekebilir.

 • Yavaş iyileşme

Her hasta menisküs cerrahisinden sonra hemen günlük aktivitelerine dönemez. Bazı hastalar ameliyattan aylar sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini daha az şişlikleri olduğunu ancak normal aktivitelerini yapmakta zorlandıklarını belirtirler. Diz bağlarında veya eklem kıkırdağında problemi olanlarda da iyileşme süreci daha uzundur.

 • Devam eden ağrı

Genellikle menisküs cerrahisi ile ağrı tamamen geçmez. Devam eden veya dayanılmaz hale gelen ağrı şikayeti olması durumunda ağrıyı kontrol altına alabilecek başka tedaviler için doktorunuza başvurunuz.

Menisküs ameliyatından sonra ne olur?

Menisküs cerrahisi günübirlik cerrahi temelinde gerçekleştirilir. Yani hastalar ameliyat oldukları gün yada 1 gün sonra taburcu olabilirler. Portallara pansuman uygulanıp, dize elastik bandaj sarılır. Koltuk değneği kullanımı gerekebilir.

Basit bir menisektomi sonrasında koltuk değneği kullanımına 1-2 gün gerek duyulabilir. Ameliyatlı dizinizi yüksekte tutmanız ve korumanız ve soğuk uygulama yapmanız da gerekmektedir.

Menisküs ameliyatı sonra  iyileşme süreci nasıl olur ?

Rehabilitasyon yapılan ameliyatın tipine bağlıdır. Parsiyel menisektomi sonrası zorunlu bir fizik tedavi ihtiyacı yoktur. Hastaların çoğu egzersizlerini ev programının bir parçası olarak yapabilirler.

Eğer fizik tedavi ihtiyacı olursa hastaneye yatma gereği olmadan 2-4 haftalık terapi yeterli olacaktır. Tamamen iyileşme ise 3 haftayı bulacaktır.

Menisküs tamiri sonrasında ise hastaların zorunlu olarak fizik tedavi almaları istenmektedir. Başlangıçta ameliyattan kaynaklanan ağrının ve şişliğin kontrol altına alınması ve ameliyatlı dize ne kadar yük verilmesi gerektiğinin öğretilmesi için çalışmalar yaptırılır.

Menisküs tamirinden sonraki ilk 6 hafta boyunca dizin 90 dereceden fazla bükülmemesi gerekmektedir. Daha sonra yavaş yavaş dizin tam olarak bükülmesine izin verilir. En az 3-4 hafta boyunca çömelmek kesinlikle yasaktır. En az 4-6 hafta boyunca koşmak ve zıplamak tavsiye edilmemektedir.

Ameliyattan 4-6 hafta sonra spor aktivititelerine geri dönülebilir. Zaman içinde dizin hareket açıklığını, kuvvetini ve fonksiyonunu arttırmaya yönelik daha zorlu egzersizlere geçilir.

58 YORUMLAR

 1. Artroskopi esnasında kılcal damarda tahribat olursa ve sonrasındaki 3 haftalık süreçte kanamanın devam ederek dizde şişliğe sebep olması durumunda ne yapılmalıdır. 3 hafta önce artroskopi oldum. 3 ila 5 gün ara ile toplamda 5 kere 30cc’ye yakın diz bölgemden enjektör ile kan çektiler. kan çektikçe dizin hareketine göre 3 ila 5-7 gün içerisinde tekrar kanama olmaktadır. bu durumda ne yapmak gerekir. teşekkür ederim.

  • Merhaba;
   Mr sonuçlarınızı bize ulaştırırsanız size yardımcı olabiliriz.
   03122856646 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz, geçmiş olsun.

 2. Merhaba 11 marta meniskus ameliyatı oldum bi tarafı diktiklerini bi tarafi törpulediklerini söyledi doktorum.Ameliyattan 3 hafta sonra fizik tedavi başladım herşey güzel gidiyordu.Ayagimini 90 derece topuk hareketi yapabilirken bi sabah kalktıgımda ayağımın şiş ve yuruyemedigimi fark ettim üstelik fena bi agri neden kaynaklı olabilir şimdiden teşekkürler

 3. Merhaba Oğuz Bey. Annem Kasım 2021 de menisküs yırtığı ameliyati oldu. Çok ağrısı vardı. Ameliyatindan sonra iyi olduğunu söyledi. Devamlı soğuk tedavisi yaptı. Her ay kontrole gittiğimizde iki kere plaz ..ma tedavisi yapıldı ve dizinden ödem çekildi. 3.ay biterken hala ağrısı var tam ayağını basamiyor ve bir türlü çözemiyorum durumu. Evinde tek birakamiyoruz. İstanbul’dayiz. Nasıl bir yol izlemeliyiz fikriniz var mıdır? Teşekkürler.

   • Hocam teşekkürler hala rahatsızlığım devam ediyor kafam karışık doktorlar değişik yorumlar yapıyorlar ameliyat olma diyen var ol diyen var diktirme diyen var diktir diyen var aklım karıştı. Askerim ve meslek gereiği zorlanıyorum.

 4. 22.03.2022 ameliyat oldum menisküs yırtığı nedeniyle 3 hafta oldu neredeyse.basmak bükmek şuan için birşey söylenmedi.sadece bacagimdaki dizlik ayarı 0-30 olan derece 0-45 ayarına getirildi.daha ne zaman normal hayata donecem.dizimde 4 dikiş var.icindede dikiş ve kopmalar sallanan şeyler olduğunu kazıdıgini söyledi Dr.

 5. Merhaba ben 20 gün önce sol dizimde hissettiğim acı sebebiyle fizik tedavi doktoruna gittim emar sonucuna baktı ve iç menisküste yırtık olduğunu söyledi ağrı kesici ve d vitamini olan iki tane ilaç verdi geçmezse 1 ay sonra tekrar gel diyerek ilaçları kullandım ama hiç bir ilerleme olmadığı gibi dizimdeki acının devam etmesinin yani sıra kutleme ve uyuşma hissi de başladı bunlar normal mi yoksa 1 ayı beklemeden tekrar doktora gitmem gerekir mi teşekkürler..

   • Merhaba 3 ay önce birden diz kapağım kilitlendi 2dk kadar hareket ettiremedim, kendimi zorlayarak ayağımı düzelttim ve 2 hafta kadar ağrı hissettim. Sonrasında geçmesini bekledim ve geçtide fakat simdide dizkapagimin dönmesi şikayetiyle gittiğim ortopedi uzmanı meniscusumde ciddi yırtık oldugunu ve amelyt olmam gerektiğini soyledi. Ağrım yok fakat tekrar kilitlenme olursa acillik olabilecegimi soyledi ameliyt önerdi. Yazın yurt dışına aile ziyareti icin uçak bileti almştim. Tatilimi yapip kendimi zorlamayip, dizlik takayim gelince ameliyatımı olayım diyorum. *Ameliyati 2 ay ertelesem bi skntı olurmu?
    2 gundur gün boyu dizlik takıyorum, ayagimi bükmemeye çalışıyorum uzatıyorum surekli. Akşamları çıkardığımda dizliksiz yürüyemiyor gibi hissediyorm alışkanlıı yaptı anlamadm. Diz kapağım eskisinden daha fazla kayıyormuş gibi hissediyorm.
    *Acaba dizlik kullanımını kısıtlasammı?
    Şimdiden tşk ederm

     • Hocam 2 derece yırtık olduğu tespit edildi mr sonuclarida var 2 haftadır rahatsız ediyor arada bir hafif kitlenme oluyor ayakta durdugum zaman ağrı oluyor doktor ameliyat olmalısın dedi ameliyat olmadan tedavisi varmi

 6. 2 sene önce sol ayağımdan menisküs ameliyatı oldum iylesme süreci çok uzun sürdü tam olarak ta iylesmedi dizimi tam buktugumde ses geliyor sağ bacagimda da ağrıdan dolayı emar çektirdim ikisininde yırtık olduğunu söyledi doktor ama ameliyat olmadım nasıl bi yol izlemeliyim

 7. Merhaba annem in bacağında yırtık meniskus ödem ve varis var arada boyle kitleniyor ve uzun bir süre ayağa basamıyor yani kalkamıyor saatlerce oturup geçmesini bekliyoruz ameliyat olucak ama şuan çalışıyor çok ısrar ediyoruz çık işten diye ama maalesef bizi dinlemiyor pek suan da izin vermiyorlar ve ameliyat olursada ayağa kalkmasını bir kaç ay alacağını söylüyorlar suan dizi kitlendi ne yapmamiz gerekiyor sıcak su torbası koydum doktorun verdiği hapları kullanıyor ve krem sürdüm yani suanlik cerrahi müdahale dışında (hastaneye gittik herhangi bir durumda bulunmadılar ilaç ve krem yazıp eve yolladılar)evde teknik olarak uygulayacagimiz herhangi bir şey varmi ?

 8. Merhaba, 4 gün önce acl ve menisküs artroskopisisi geçirdim. İç menisküsümün tamamı dikildi ve doktor bükerek basmamam için uyardı. Duvarda diğer ayağımın yardımıyla yavaş yavaş bükme önerdi fakat şişlikten şuanda bükülmüyor. Tibiamın ön orta kısmında uyuşukluk mevcut. Bunlar normal mi? Dizimi bükmeye başlamalı mıydım beklemeli miyim?

 9. Merhabalar yaklaşık 1 sene oldu menisküs ameliyatı oldum doktorum on çapraz baginida yirtmissin dedi amaliyat olman gerekiyo dedi ve ön çapraz bağ bı kısmı tuttuğu için ona dokunmadım sadece menisküs yırtığı tamir ettim hepsini almadm ufak bir parça bıraktım dedi fakat amaliyattan sonra ağrılarım geçmedi ödem oluştu 1 sene sonra tekrar emar çektirdim ve yeniden bir yırtık olduğunu söyledi normalmi yırtık olması ve tekrar amiliyat olmam ferekiyo

 10. Dizimin iç kısmında menisküs yırtığım oldu 1 yılı geçti dizim ağrımasın diye zorlamadım ancak dizimde böyel bükerken olan kırt sesi ve açarken kütür kütür sesi merdivenden inememe koşamama devam ediyor ameliyata gerek yok dendi ancak bunun tedavisi nedir kilitlenme yok

 11. 2 ay önce parsiyel menisektomi ameliyatı oldum. Dizimi kullanmamda bir sorunum yok ama şişkik hala devam ediyor. Bu ödem neden oluyor? Ne zaman geçer? Sürekli buz koyuyorum. İçindeki sızıyı çekmek gerekir mi?

 12. 2 ay önce parsiyel menisektomi ameliyatı oldum doktorum kşreçkebneleri de temizledim dedi dizimde ödem devam ediyor bu gübe kadar geçmesi gerekmezmiydi? Be zaman geçer. Şişlik dışında pek fazka sıkıntım yok. Bu ödem dokulara zarar vermez mi

 13. merhaba, 35 gün önce menisküs onarımı yapıldı ama doktorlar hiçbir şekilde bilgi vermiyor. dizimin dikişi bile iyileşmiş durumda ama hala yük vermem hakkında bir şey söylenmedi. 120 dereceye kadar getirildi dizliğim ama ben 90’a bile çok çok zor büküyorum. sizce ne zaman yürüyebilirim veya üstüne yük verebilirim. ve koltuk değneği ne zaman bırakılıyor bilgi verirseniz çok mutlu olurum okulum başlayacak. teşekkür ederim.

 14. Oğuz hocam 10 gün önce mr sonucuna göre menisküs arka boynuzda grade ll dejenerasyon izlendi. Raporu çıktı. Amotör olarak koşu ile uğraşmaktayım. Fizik tedavi hareketleri ile iyileşme olasılığı var mı ve süreç ne kadar sürer.

 15. Merhaba doktorum meniskusun kopmuş dedi ameliyat gününe kadar ne gibi tedbirler almam lazım mesela neler yapmam lazım yardımcı olurmusunuz?

 16. Merhaba 3 ay önce birden diz kapağım kilitlendi 2dk kadar hareket ettiremedim, kendimi zorlayarak ayağımı düzelttim ve 2 hafta kadar ağrı hissettim. Sonrasında geçmesini bekledim ve geçtide fakat simdide dizkapagimin dönmesi şikayetiyle gittiğim ortopedi uzmanı meniscusumde ciddi yırtık oldugunu ve amelyt olmam gerektiğini soyledi.Gün verdi 4-5 Ay sonra Ameliyat günü gelir dedi.Emar ve film çektirdim.Hocam şu An da ne yapmalıyım.

 17. Merhaba hocam 4 ay önce birden diz kapağım kilitlendi 2dk kadar hareket ettiremedim, kendimi zorlayarak ayağımı düzelttim ve 2 hafta kadar ağrı hissettim. Sonrasında geçmesini bekledim ve geçtide fakat simdide dizkapagimin dönmesi şikayetiyle gittiğim ortopedi uzmanı meniscusumde ciddi yırtık oldugunu ve amelyt olmam gerektiğini soyledi.Gün verdi 4-5 Ay sonra Ameliyat günü gelir dedi.Emar ve film çektirdim.Hocam şu An da ne yapmalıyım.

 18. Hayırlı aksamlar hocam benim dizim de menıskus yırtıgı kemik iliği odemı ve on capraaz baglarda zedelenme oldugu soylendı ben fizik tedavi ye de gittim ıgne de yapıldı ama agrı hala devam ediyor ve sizlik de var yokuz inip cıkamıyorum kıtlenme oluyor dizimde ve doktorlar ameliyat lık bısı olmadığını soyuluyor ne yapmam gerekiyor

 19. Cevap verirseniz cok mutlu olurum dizimde menıskus yırtıgı kemik iliği odemı ve on capraz baglarda zedelenmesi var 2 snee olacak bu sıkıntıyı yasıyorum fizik tedavi ye gittim ıgnr yapıldı kan enjekte edildi ama ina ragmrn ne agrısı gectı nede sizlik gectı ve doktorlar ameliyat etmiyor yokuz ınıp cıkamıyorum uzun yol yuruyrmıyorum dizim de kitlenme oluyor belim ağrıyor ve topukta sıddetlı agrım oluyor sebebi ne olabilir baska

 20. Hocam merhaba benim bi 15 20 gündür dizimde ağrı var diz kapağımda değil diz kapağımın solundaki büyük kemikte ortopedi doktoruna gittim bulunduğum şehirde röntgen istedi baktı röntgende bi sorun yok dedi muayene etti üstüm giyinik şekilde bacağımı ileri geri sağa sola döndürdü bişey görmedim dedi bi krem ve kas gevşetici hap verdi gönderdi 3 gündür 2 sinide yapıyorum ama ne ağrı geçiyor ne şişlik inmiş durumda yere basarken yürürken bacağımı her hareket ettirişimde sağlam bi ağrı var sizce ne yapmayalım teşekkürler

 21. Selam hocam 16.03.2023 tarihinde menisküs ameliyatı oldum ve şimdiye kadar hala buz uygulaması yapmıyorum aynı zamanda hala elastik bandaj kullanıyorum hocam ilk günde beri bana söylenen egzersizleri yapmıyorum ve ilk günde beri dizimi 90 derecen çok fazla kırıyorum bunun bana bi zararı varmı?ağrılarım hala devam ediyor ve şimdiye kadar ayağıma fazla yük vermedim bundan sonra tamamı ile yük vermemden bi sakınca varmı teşekkürler

 22. Selamlar.5gun önce menisküs ameliyatı oldum Dr. um hemen kalk yürü dedi ama evvelinde zaten 45gun yattım geçmedi şu an kol degnegiyle zor basıyorum.degisen bişey yok.sag dizinden ameliyat oldum bacağım sağa atıyor kendini düzgün tutamiyorum bile tek başına yürümek neredeyse imkansız evden çıkamıyorum en fazla 10metre adım atabiliyorum.toparlanirmi normalmi ne yapmam gerek çok endişeliyim.toplam 50gundur yuruyemiyoruk

 23. Hocam benim bir sorum olacaktı 8 ay önce dizimde kova sapi dediğimiz meniskus yirtiği meydana geldi doktorum ameliyatı önermedi fakat şimdi koşu yaparken dizimden ses geliyor sanki dizim yerinden çıkıp geri geliyormuş gibi hissediyorum sizce ameliyat olmalimiyim yada bu olanlar herhangi bir sorun teşkil edermi cevaplarsaniz çok sevinirim esenlikler diliyorum.

 24. Hayırlı çalışmalar hocam,
  Mayıs 2011 yıllında menisküs ve çapraz bağlar ameliyatı oldum. Ağrılarım yok olmadı ama hafiflemişti. Dizimi bükemiyordum, bunun içinde bir yılla yakın fizik tedavi gördüm, yine de ağrılarım geçmedi ve dizimi bükemedim. Bu güne kadar ağrıları çekerek geldim. Son iki aydır, ağrılarım ameliyattan önceki durumdan daha beter durumdadır. Ne yapmamı önerirsiniz hocam.
  Teşekkürler

 25. Hayırlı geceler kolay gelsin
  2018 yılı sonlarinda menüsküs ameliyatı oldum aradan bayaga zaman gecmesine rağmen. Şuan için yanma meydana geliyor bazen çok zorlayınca ağrılar meydana geliyor.bu yanma dediğim olay genelde uyumuya çalıştığımda ayağımda böyle darlık sıcaklık oluyor soğuk tedavi uygulayarak rahatlaya biliyorum. Ne yapmak gerekiyor yada nasıl bir izlemek lazım. İyi çalışmalar kolay gelsin…

 26. Merhaba tam 1 ay önce mesiküs ameliyatı oldum.Onarıldı yani. Haretket ettirebiliyorum ve aşamalı ağırlık vermeye başladım doktorumun önerisi ile. 1ay varis çorabını giyeceksin demişti.Süre doldu çorabı çıkarmalımıyım acaba.

 27. hocam 4 ay önce menisküs ameliyatı oldum doktorum menisküsü aldığını ve kıkırdak doku da mikro işlem yaptığını söyledi, dizimden sürekli kıtırtı ve sürtünme gibi sesler geliyor, bu durum gelecek te düzelir mi yada dahada artar mı ? spor yapmayı seven birisi olarak koşmaya korkuyorum dizim zarar görür diye! ne önerirsiniz ne yapmalıyım? yaş 46 , ağrım yok, vereceğiz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 28. Hocam merhaba. Bir buçuk yıl önce meniskus tamiri ameliyatı oldum,sadece bir meniskusun yirtik tamir ettim dedi doktorum.Sonrasinda iyilesme olmayınca farkli doktorlara gittim ,yeni çekilen emar görüntüsünde diğer meniskusunde yirtik olduğu söylendi.Caresizim tamir ise yaramadı, ağrısız günüm yok topalliyorum adeta.Iki meniskusu de aldirsam ,sonrasında kirecleme problemi yaşama ihtimalim yuzde kac? Bıktım artık diktirmek istemiyorum. Lütfen yardımcı olun!

  • İki menisküs birden yırtılması nadirdir. Belki dikilen iyileşmemiş olabilir. Muayene olup mr ınızın değerlendirilmesi gerekir

 29. Hocam 4 ay oldu menüsküs dikildi hala agrı var bazen çoğalıyor bazen azalıyor nadir olsada gidiyor fizik tedavi aldım ayrıca spora yapan biriyim bazende diz takılıyor normal midir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz