Diz ve eklem ağrıları yaşa bağlı kas, eklem ve kemik deformasyonun bir sonucudur. Bu ağrılar farklı seviyelerde olabilir. Ağrıların kişinin yaşam kalitesini düşürmemesi için kişi özelinde tedavi planlaması yapılması gerekir.

Ancak kişi yaşamında yapılan bazı temel değişikliklerin de diz ve eklem ağrılarına iyi gelmesi beklenir. Bu değişikliklerden bir tanesi de sağlıklı beslenmeye yönelik yapılanlardır. Güçlü kemikleri ve egzersizleri destekleyecek beslenme alışkanlıklarının ağrı yönetimi konusunda çok etkili olduğu unutulmamalıdır.

Eklem ağrılarını azaltmak için diyetinize ekleyebileceğiniz 10 yiyecek ve takviye ile yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Diz ve Eklem Ağrılarına İyi Gelen Yiyecekler

Beslenme insan sağlığı açısından çok önemlidir ve belirli sağlık sorunlarının yönetilmesinde doğru yiyecek seçiminin önemi büyüktür. Ancak fayda sağlayabilmek için doğru yiyecek seçiminin uzman görüşü ile yapılması ve porsiyon kontrolünün sağlanması gerekir. Diz ve eklem ağrılarına iyi geldiği araştırmalar ile ortaya çıkarılmış 5 besini beslenme planınıza doktor gözlemi ile dahil edebilirsiniz.

Zeytinyağı

Ayçiçek veya fıstık yağı gibi bazı yağlar vücuttaki enflamasyonun artmasına neden olur. Bu nedenle diz ve eklem ağrılarını azaltmak için yemeklerde zeytinyağı kullanımı önemlidir. Tercih edilecek zeytinyağının soğuk sıkım ve işlenmemiş olması da çok önemlidir.

Zeytinyağı aynı zamanda değerli bir Omega 3 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri vücutta bulunan inflamatuar proteinleri azaltır bu sayede diz ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Soğuk Su Balıkları

Omega 3’ün diz ve eklem ağrıları üzerindeki olumlu etkisinden faydalanmak için soğuk su balıklarının tüketilmesi önerilir. Ton balığı, somon, alabalık ve sardalya gibi soğuk su balıklarında bol miktarda Omega 3 bulunur.

Kemik Suyu

Kemik suyunun kemik sağlığı ile ilişkisi uzun yıllardır kabul edilmektedir. Ancak diz ve eklem ağrılarına iyi gelen kemik suyunun doğru bir şekilde hazırlanmasına ve katkı maddesiz olmasına önem verilmelidir. Kemik suyu içerisinde yer alan glukozamin, kondroitin ve çeşitli amino asitler eklemlerin korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca kemik suyu içeriğinde bulunan kalsiyum kemik yoğunluğunu korumak açısından önemlidir. Doğru hazırlanan kemik suyu içerisinde yer alan jelatin, eklemlerde bulunan tendon ve bağlarda doğal yollarla bulunan ve eklem sağlığı açısından çok önemli işlevlere sahip olan kolajeni taklit eder.

Kemik suyunun kıkırdak oluşumunu teşvik edip etmediği hâlâ tartışılsa da takviye olarak kullanımının eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Tam Tahıllar

Normalde tahıl tüketimi kilo kontrolünü zorlaştırdığı ve fazla kilo eklem ağrılarını tetiklediği için tavsiye edilmez. Ayrıca beyaz ekmek, beyaz pirinç ve makarna içeriğinde bulunan proteinlerin vücutta inflamatuar etki oluşturduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle yüksek lifli ve kepekli tahıllar tercih edilmelidir. Tam buğday, yulaf, karabuğday gibi tahılların anti inflamatuar etkisi olduğu düşünülen yağ asitlerinin üretilmesini desteklediği bilinmektedir. Diz ve eklem ağrıları olan kişilerin anti inflamatuar özelliğe sahip kersetin içeren karabuğdayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Meyveler

Meyvelerle ilgili tartışmalar her dönem farklılaşsa da temelde doğru meyve tüketiminin insan sağlığı için çok önemli olduğunun unutulmaması gerekir. Yüksek şeker içeriği sebebi ile tüketiminden kaçılan meyvelerin bazılarının anti inflamatuar etkisi olması diz ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Ananas osteartrit ve romatoid artrite bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olur ve mutlaka çekirdeği ile tüketilmelidir. Yabanmersini içeriğindeki en güçlü flavonoidlerden birisi olan antosiyanin sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.

Elma hem lif bakımından zengindir hem de anti inflamatuar bir meyve olarak bilinir. Domates içeriğindeki likopen de eklem sağlığı açısından çok değerlidir. Domatesten maksimum fayda elde etmek için kabuğu ile ve pişmiş olarak tüketilmesi önerilir.

Diz ve Eklem Ağrılarına İyi Gelen Takviyeler

Takviye kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve reçetesiz takviyelere erişmek kolaylaşmış olsa da diğer tüm takviyelerde olduğu gibi diz ve eklem ağrılarına iyi gelen takviyelerin de mutlaka doktor onayı ile kullanılması gerekir.

Glukozamin

Eklem ve kıkırdak sağlığını koruyan glukozamin aynı zamanda iltihap önleyici etkiye sahiptir. Vücuttaki glukozamin seviyesi yaş ile birlikte azalır, bu nedenle gerekli durumlarda takviye olarak alınması önerilir.

Kondroitin

Osteoartrit tedavisinde glukozamin ile birlikte kullanılan kondroitinin ağrıyı azalttığı, eklem hareketliliğini desteklediği bilinmektedir. Artrit tedavisinde ise farklı takviyelere yönelinmesi önerilir. Bu nedenle kondroitin takviyesinin mutlaka doktor onayı ile alınması gerekir.

Omega 3

Bilinen en iyi anti inflamatuar takviye olan Omega 3 diz ve eklem ağrısı olan kişilerin beslenmelerine mutlaka eklemesi gereken bir yağ asididir. Günlük Omega 3 alımı yetersiz olduğunda takviye olarak alınması önerilir.

D Vitamini

Kemik sağlığını güçlendirmek ve düşme, çarpma gibi durumlarda yaralanmaların etkisini azaltmak için D vitamini çok değerlidir. Düşük D vitamini seviyesinin eklem ağrılarını arttırdığı bilinmektedir. Diz ve eklem ağrısı olan kişilerin vücutlarındaki D vitamini seviyesine bağlı olarak vitamin takviyesi alması önerilir.

Curcumin

Son yılların popüler şifalı bitkilerinden zerdeçalın aktif maddesi curcumin anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Doğru miktarda curcumin takviyesi diz ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Diz ve eklem ağrıları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için pek çok insan kulaktan dolma bilgiler ile sorununu çare arıyor. Ancak her besinin ve takviyenin her ağrıya iyi gelmesinin mümkün olmadığını bilmek ve mutlaka beslenme değişikliklerini, takviye kullanımlarını uzman doktor önerisi ile yapmak gerekiyor.

Lüften oylayın
[Toplam: 4 Ortalama: 3]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here