Bel fıtığı hastalarının büyük bölümü tek taraflı kalça-bacak ağrısı ile doktora başvururlar. Sıklıkla bel fıtığı akıllarına bile gelmez, hatta ‘hiç bel ağrım yok ki’ diye düşünürler. Aslında doktor sorgulamasında genellikle bir süre öncesinde bel ağrısı dönemlerinin olduğu genellikle doğrulanır.

Bel fıtığında kalça yada bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma gibi bulguların olmasının sebebi, beldeki omurlar arasındaki diskin patlayarak bacağa giden sinirlere baskı yapması ve bu sebeple bulguların da bacakta hissedilmesidir. Bel fıtığı belirtileri aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Kalça-bacak ağrısı

Beldeki disklerin fıtıklaşarak sinirlere baskı uygulamasıyla, ilgili bölgede ağrı olması en sık bulgulardandır. Ağrı genellikle vücudun bir tarafını yani sağ yada solu etkiler ve yayıldığı yer, her hastada farklı olabilir. Bunu belirleyen hangi sinirin etkilendiğidir.

Örneğin L5-S1 mesafesinde sağda bir fıtık varsa hasta genellikle sağ kalça ağrısı ile başvurur. Fıtık L4-5 sol tarafta ise, hasta sol bacak ağrısı ile doktora başvurur çünkü L5 siniri bacak dış yanının duyusundan sorumludur.

Bel fıtığının erken dönemlerinde hasta ciddi bel ağrısı ile de doktora başvurabilir. Bu durumda hasta genellikle hareket etmekte ciddi zorlanır. Burada ağrıyı oluşturan fıtığın kendisi değildir. Ağrı vücudun koruma mekanizması ile bel kaslarının ciddi kasılması ve spazma girmesidir. Hatta hasta yana eğik bir şekilde yürür.

Uyuşma ve Karıncalanma

Bazı hastalarda ağrıya ek olarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanma da olabilir. Aynı ağrıda olduğu gibi, hangi sinirin baskı altında kalmış olduğuna göre uyuşma ve karıncalanma kalça yada bacakta olabilir. Çok ileri baskı durumunda kişi uyuşma olan bölgeyi hiç hissetmemeye başlayabilir. 

Güç kaybı

Fıtığa bağlı etkilenen sinirin iletimden sorumlu olduğu kas grubunda güçsüzlük meydana gelebilir. Bazı hastalar ağrıdan çok, yürümekte zorlanma, tökezleme ve yürürken dengesini kaybetme gibi yakınmalarla da başvuruda bulunabilirler.

Hastanın ayak bileğini yukarı doğru kadıramaması yada topukta yürüyememesinin sebebi budur. Muayene sırasında doktorunuz sizden topukta ve parmak ucunda yürümenizi isteyecek ve güç kaybınızı kontrol edecektir.

İdrar ve gayta tutamama

Bel fıtığının çok ileri ve acil bir durumu olan Kauda Equina sendromunda patlamış fıtık çok büyüktür,  hasta idrarını ve gaytasını tutamayabilir. Bu hastalarda eğer tipi uyuşukluk vardır yani bir eğere oturduğumuz düşünülecek olursa eğer ile temas eden yüzeyde uyuşukluk vardır.

Böyle bir bulgunuzun olması durumun çok ciddi olduğunu ve acilen doktora başvurmanız gerektiğini gösterir.

Eğer bu belirtiler sizde varsa veya bel fıtığı tanısı almışsanız tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sayafamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oğuz Karaeminoğulları, 1966 yılında Ankara’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden 1985 yılında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (İngilizce Bölümü) 1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve 1997 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı ünvanını almıştır. 1997 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlamış ve Ortopedi ve Travmatoloji A.D kurmuştur. 2001 yılında Spor Yaralanmaları Hastanesi’nde, Ludensheit-Almanya’da eklem cerrahisi ve artroskopik cerrahi konularında, 2002 yılında İstanbul Florence Nightingale hastanesinde Prof Dr Azmi Hamzaoğlu’nun yanında omurga cerrahisinde eğitim almıştır. 2002 yılında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde çalışmaya başlayan Dr Oğuz Karaeminoğulları, aynı yıl, International Spine Fellow olarak seçilerek Fransa’da çeşitli Omurga Cerrahisi kliniklerinde eğitim almıştır. Doktor Karaeminoğulları 2006 yılında Doçent olmuş ve aynı yıl Bayındır Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır. Özellikle Omurga Cerrahisi ve Eklem Cerrahisi’nde özelleşen Dr Oğuz, 2012 yılında Wooridul Spine Center’da Tam Kapalı (Endoskopik) Bel Fıtığı eğitimi aldı. Daha sonra Almanya, İtalya, Polonya gibi birçok merkezi ziyaret ederek Tam Kapalı (Endoskopik) Bel Fıtığı ile ilgili çalışmalar yaptı.Dr. Karaeminoğulları 2021 yılında profesör ünvanını almıştır. Ulusal ve Uluslarası birçok yayını ve konuşması olan Dr Karaeminoğulları, son yıllarda özellikle Tam Kapalı Bel Fıtığı konusunda akademik çalışmalarını yoğunlaştırmış ve ulusal ve uluslarası bir çok toplantıda bu konuda konuşmalar yaparak tecrübesini paylaşmıştır. 2016 yılında yaptığı çalışmalar üzerine Çin’e davet edilmiş ve ISESS (Uluslarası Endoskopik Disk Cerrahisi Derneği) kurucu üyesi olarak onurlandırılmıştır. 2016 yılında muayenehanesini açan Prof. Dr. Oğuz Karaeminoğulları, halen Bayındır Sağlık Grubunda Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı, Tıbbi Hizmetler Direktörü, Kalite Koordinatörü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

42 YORUMLAR

 1. Belde batma şeklinde ağrı var hocam 70 yaşında kayınvalidem ayakta bir problem yok oturup kalkarken yatar vaziyette batma şeklinde ağrı var emar istediler bel fıtığı felç riski varmı

 2. Hocam benim kalcadan değil ama bacağımın ön tarafından başlayan bir ağrı var ve ayak parmaklarıma kadar vuruyor. Ağrı olduğu zaman ayağımın üstüne basmakta zorlanıyorum. Bacağımı bükmekte de aynı şekilde zorlanıyorum. Bel fıtığı olabilir mi bacağın ön tarafından başlayan ağrı?

  • Anlattıklarınız bel fıtığı düşündürüyor Muayene olmanızda yarar var. 0 538 772 6646 arayıp randevu alabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam annem bir yıl önce bel ağrısı ile doktora gitti beldeki sinir uçlarında baloncuklar oluşmuş dendi ve fizik tedavi önerildi.ama şuan sol bacak üst ve diş uylugunda ağrı var sürekli bir ağrı ve genellikle yatarken ve otururken daha çok hissediyor.acaba bu fıtığın oluştuğunu ve ilerlediğini mi gosterir.fizik tedavi görmedi.bacakta sadece ağrı var şişlik kızarıklık yok.bazi kanser türlerinde bacakta ağrı yapar mı.

 4. Merhaba hocam belimin sağ alt tarafında ele gelen hareket eden bir yumru var ufak ve bel ağrısı yapıyor bazen sağ bacağıma doğru bir ağrı ve uyuşma da oluyor. Ortopediye gittim yağ bezesi bir şey olmaz dediler. Fizyoterapiye gittim röntgen çekildi bel düzleşmesi var kas sıkışması var denilip kas gevşetici verildi ama şikayetlerim hala devam ediyor fıtık olabilir mi?

 5. Hocam merhaba 4 ay önce sağ bacağımda ağrı başladı MR da L5 S1 de extrude fıtık tespit edildi. Ağrı 1 ay da geçti ancak şu an hem sağ hem de sol bacakta uyusmalar var. Doktorum ameliyata çok sıcak bakmıyor. Ama bu uyusmalar beni tedirgin ediyor. Birde fıtık sadece sağ sinire başı yapmasına rağmen sol bacakta da uyuşma var. Bulurum da ne yapmalıyım. Ameliyatın uyusmalara çözüm olmayacağı söyleniyor.

  • Merhaba güncel bir mr ile muayenenizin yapılması gerekir. Randevu için 05387726646 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz geçmiş olsun.

 6. Hocam hayırlı günler dilerim. Benim mr raporum aşağıdaki gibidir. Neyapmam lazım.

  Lomber lordoz korunmuştur
  Lomber vertebra korpus dizilimleri ve kortikomedüller sinyal intensiteleri normaldir. Vertebra endplate sinyal intensiteleri doğaldır.
  İntervertebral disklerde T2 dejeneratif sinyal kaybı mevcut olup; L4-5 ve L5-S1 disk aralığı daralmıştır.
  L1-2 seviyesinde disk patolojisi saptanmamıştır. Spinal kanal ön-arka çapı normaldir. Her iki nöral foramen açık görünümdedir.
  L2-3 seviyesinde disk patolojisi saptanmamıştır. Spinal kanal ön-arka çapı normaldir. Her iki nöral foramen açık görünümdedir.
  L3-4 disk dorsal yüzde santral protrüzyon mevcuttur. Dural kese bası altındadır. Bilateral nöral foramenler daralmıştır
  L4-5 disk dorsal yüzde geniş tabanlı protrüzyon mevcuttur. Dural kese bası altındadır. Bilateral nöral foramenler daralmıştır . Bilateral lateral resesler daralmıştır.
  L5-S1 disk dorsal yüzde geniş tabanlı protrüzyon mevcuttur. Dural kese bası altındadır. Bilateral nöral foramenler daralmıştır .
  Konus medullaris normal lokalizasyondadır. Kauda equina lifleri normal olarak izlenmektedir.
  Spinal kanal içerisinde yer kaplayıcı oluşuma rastlanmamıştır.
  Faset eklemler ve ligamentum flavumlar normal görünümdedir.
  Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.

  Klinik bilgi doğrultusunda değerlendirilen hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

  • Merhaba;
   Mr raporu ile karar vermek sağlıklı olmaz mr görüntülerinizi bize iletirseniz size yardımcı oluruz.
   İletişim:05387726646 Geçmiş olsun.

 7. Annemin MR raporunda, sol bölgesinde L5-S1 diskinde sinir sıkışması var deniyor. Ancak annem sadece yürürken sağ kalçasında ve sağ bacağında ağrı hissediyor, uzanırken bir ağrısı yoktur. Ayrıca, otururken ağrısından sola doğru eğiliyor. Enjeksiyon tedavisi oldu ama bir işe yaramıyor.
  MR ile ağrılar uyuşmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

 8. Hocam merhabalar birden bire belime ağrı girdi nerdeyse 1 aydir belim agriyo ilk zamanlar egilirken kalkerken oksururken ayagimi kaldirirken cok agri oluyodu smdi egilirken kalkarken okadar agri olmuyor ama oksuruken hapsururken agri oluyo ve sol bacakta agri yapmaya basladi nedendir acaba

 9. Merhaba yaklasik 8 ay once yurtdisinda Ameliyat oldum agrilar bi geciyor bi basliyo son 1 aydir sag ust baldirimda inanilmaz uyusma yanma ve cekme basladı sıZce bu normal bir durummu fıtıklatrım l5 s1 teşekkür ederim

 10. Benim yaklaşık bir aydır sağ kalcam çok ağrıyor yürümekte zorlanıyorum üç beş adımda bir dinlenmeden yuruyemiyrum arada hafif belde ağrı yapiyor

 11. Hocam normal otururken sol bacağımı havaya doğru kaldırınca belimin sağ tarafına ağrı giriyor. Nornalde de sağ tarafta ağrı var ama ayağımi kaldırınca şiddetleniyor. Fıtık mı oldum acaba?

 12. Merhaba, neredeyse 20 yıldır bel ağrım var. Sol bacağım ağrıyor uyuşma ve zonklama şeklinde günlerce devam ediyordu. Kas gevşeticiler ve ağrı kesicilerle idare ettim. 6ay önce zorlama sonucu şiddetli ağrılarım başladı bu sefer ağrı sağ bacağa da vurmaya başladı. Sağ ayak bileğimde çok şiddetli ağrı var. Her iki ayağımda da parmaklarımda his kaybı var. Güç kaybı var. Şimdi yürümüyor sanki kendimi sürüklüyorum. Sabah kalkamıyor dik duramıyorum. Yüzümü bile yıkayamıyorum. Hapşıracağım diye aklım çıkıyor. Ne yapmalıyım?

 13. iyi günler hocam şeker hastasıyım periferik artel tıkanıklı teshisi konuldu sol bacağımda anju oldum ve damarların yuzde 90 oranında açıldığı söylendi ancak sol bacağımın alt kısmında şişlik oluyor sertleşme ve uyuşma yuruyemiyorum bu durum sadece uzandığım zaman geçiyor herhangi bir oturma veya ayakta durma durumunda şişlik ve agrı tekraR ediyor çözüm bulamadım fıtık olma ihtimali varmı ayrıca belimin sol kesimindede zaman zaman agrılar oluşmakta

 14. Mrb hocam sabah yataktan zor kalkıyorum belim şiddetli ağriyor bikaç gündür sağ ayak baş parmakda ciddi şekilde diken batargibi yanmalar oluyor bu durumda ne yapmamız gerekir

 15. Hocam ben de bu belirtiler var,sürekli sol kalçam ağrıyor arada bir acile gidiyorum ağri kesici iğne vurulmadan ağrım geçmiyor. Çok ciddi bir durum mu bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum ancak bu ağrılar peşimi bırakmıyor.

 16. Merhaba,
  Ben ilk hamileligimden sonra bel agrisi cekiyorum.
  Karnimin üstünde yatamiyorum belimin alt kismina agrilar oluyor, aya kalkmakta veya yatakta dönmekte zorlaniyordum.
  Simdi gine hamileyim 7. aylik ve ayakta durunca sag bacagimin dis kismi uyusuyor bir süre.
  Ne yazikki bel agrisi ve kalca agrisi cekiyorum Daha.

  Bel fitigi olabilirmi?

 17. Merhabalar hocam.Bir gece ust sol bacaginda karincalama ve kasinti oldu 2,3 saat sonra bacagim uyustu 7/8 gundur.sol gobek deligim,yani arkasi yarim ay seklinde uyusukluk ayagima ladar ve uyusmaya baslayan gobek kismimda hassaslik ve aci var. 14 mayista sirt mr’im var .bel bifitigi midir baska birsey midir korkuyorum.bacagim kaskati gibi zor hareket ediyorum ancak gobegin uyusuklugun basadigi yerdeki aci daha cok kaygi veriyor.

 18. Hocam 5 yıldır falan bel fıtığıö var. Bazen otururken özellikle bel ve kalçamda batma hissi artıyor. Bacağımda çekme de oluyor. Mr raporum şu şekilde. Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.
  L5-S1 diskinde dejeneratif sinyal intensite azalması, diskinde posterosantral ve sağ ağırlıklı bilateral paramedian geniş tabanlı protrüde herni ve eşlik eden diffüz bulging mevcuttur. Dural kese ve sağda daha bariz spinal köklerde bası, lateral reseslerde obliterasyon ve sağda daha bariz nöral foramenlerde daralma izlenmektedir.
  Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır. Ameliyat olmam gerekir mi?

 19. Hocam bir anda beline ve kaburgasina ağrı giriyor önce iki ayakta daha sonra sadece sol ayakta uyuşma ve üstüne basamama oldu artı olarak hafif ateş ve bayılma olurcasina kendinden geçme yaşadı annem sizce nedir tehlikeli midir????

 20. Peki ya belde karıncalanma ne oluyor.oncelrri sadece bacaklarım da ağrı ve uyuşukluk olurdu ama 2 gündür gün boyu eğilip kalkarken belimin sağ tarafı karincalaniyor ve kalçadan ayak baş parmağa kadar uzanan bir uyuşukluk,şiddetli bel ağrısı ve dengemi saglayamiyorum yürürken sağ ayağım bi anda his kaybı yaşıyor ve boşluğa basiyormusum hissiyle tokezliyorum.ustelik gaita kontrolsuzlugu çok can sıkmaya başladı

 21. Annemin beş fıtığı var sağ kalçası uyuşuyor karıncalanma var uyku uyuyamıyor birde burda söylenenin aksine idrar tutulumu var bunlar ilet derecede belirtiler mi 🙁
  Kök hücre tedavisi önerdiler etkisi olur mu
  Tşk ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz