Bel fıtığı hastalarının büyük bölümü tek taraflı kalça-bacak ağrısı ile doktora başvururlar. Sıklıkla bel fıtığı akıllarına bile gelmez, hatta ‘hiç bel ağrım yok ki’ diye düşünürler. Aslında doktor sorgulamasında genellikle bir süre öncesinde bel ağrısı dönemlerinin olduğu genellikle doğrulanır.

Bel fıtığında kalça yada bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma gibi bulguların olmasının sebebi, beldeki omurlar arasındaki diskin patlayarak bacağa giden sinirlere baskı yapması ve bu sebeple bulguların da bacakta hissedilmesidir. Bel fıtığı belirtileri aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Kalça-bacak ağrısı:

Beldeki disklerin fıtıklaşarak sinirlere baskı uygulamasıyla, ilgili bölgede ağrı olması en sık bulgulardandır. Ağrı genellikle vücudun bir tarafını yani sağ yada solu etkiler ve yayıldığı yer, her hastada farklı olabilir. Bunu belirleyen hangi sinirin etkilendiğidir.

Örneğin L5-S1 mesafesinde sağda bir fıtık varsa hasta genellikle sağ kalça ağrısı ile başvurur. Fıtık L4-5 sol tarafta ise, hasta sol bacak ağrısı ile doktora başvurur çünkü L5 siniri bacak dış yanının duyusundan sorumludur.

Bel fıtığının erken dönemlerinde hasta ciddi bel ağrısı ile de doktora başvurabilir. Bu durumda hasta genellikle hareket etmekte ciddi zorlanır. Burada ağrıyı oluşturan fıtığın kendisi değildir. Ağrı vücudun koruma mekanizması ile bel kaslarının ciddi kasılması ve spazma girmesidir. Hatta hasta yana eğik bir şekilde yürür.

Uyuşma ve Karıncalanma

Bazı hastalarda ağrıya ek olarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanma da olabilir. Aynı ağrıda olduğu gibi, hangi sinirin baskı altında kalmış olduğuna göre uyuşma ve karıncalanma kalça yada bacakta olabilir. Çok ileri baskı durumunda kişi uyuşma olan bölgeyi hiç hissetmemeye başlayabilir. 

Güç kaybı

Fıtığa bağlı etkilenen sinirin iletimden sorumlu olduğu kas grubunda güçsüzlük meydana gelebilir. Bazı hastalar ağrıdan çok, yürümekte zorlanma, tökezleme ve yürürken dengesini kaybetme gibi yakınmalarla da başvuruda bulunabilirler.

Hastanın ayak bileğini yukarı doğru kadıramaması yada topukta yürüyememesinin sebebi budur. Muayene sırasında doktorunuz sizden topukta ve parmak ucunda yürümenizi isteyecek ve güç kaybınızı kontrol edecektir.

İdrar ve gayta tutamama

Bel fıtığının çok ileri ve acil bir durumu olan Kauda Equina sendromunda patlamış fıtık çok büyüktür,  hasta idrarını ve gaytasını tutamayabilir. Bu hastalarda eğer tipi uyuşukluk vardır yani bir eğere oturduğumuz düşünülecek olursa eğer ile temas eden yüzeyde uyuşukluk vardır.

Böyle bir bulgunuzun olması durumun çok ciddi olduğunu ve acilen doktora başvurmanız gerektiğini gösterir.

Lüften oylayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here