Bel fıtığı hastalarının büyük bölümü tek taraflı kalça-bacak ağrısı ile doktora başvururlar. Sıklıkla bel fıtığı akıllarına bile gelmez, hatta ‘hiç bel ağrım yok ki’ diye düşünürler. Aslında doktor sorgulamasında genellikle bir süre öncesinde bel ağrısı dönemlerinin olduğu genellikle doğrulanır.

Bel fıtığında kalça yada bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma gibi bulguların olmasının sebebi, beldeki omurlar arasındaki diskin patlayarak bacağa giden sinirlere baskı yapması ve bu sebeple bulguların da bacakta hissedilmesidir. Bel fıtığı belirtileri aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Kalça-bacak ağrısı:

Beldeki disklerin fıtıklaşarak sinirlere baskı uygulamasıyla, ilgili bölgede ağrı olması en sık bulgulardandır. Ağrı genellikle vücudun bir tarafını yani sağ yada solu etkiler ve yayıldığı yer, her hastada farklı olabilir. Bunu belirleyen hangi sinirin etkilendiğidir.

Örneğin L5-S1 mesafesinde sağda bir fıtık varsa hasta genellikle sağ kalça ağrısı ile başvurur. Fıtık L4-5 sol tarafta ise, hasta sol bacak ağrısı ile doktora başvurur çünkü L5 siniri bacak dış yanının duyusundan sorumludur.

Bel fıtığının erken dönemlerinde hasta ciddi bel ağrısı ile de doktora başvurabilir. Bu durumda hasta genellikle hareket etmekte ciddi zorlanır. Burada ağrıyı oluşturan fıtığın kendisi değildir. Ağrı vücudun koruma mekanizması ile bel kaslarının ciddi kasılması ve spazma girmesidir. Hatta hasta yana eğik bir şekilde yürür.

Uyuşma ve Karıncalanma

Bazı hastalarda ağrıya ek olarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanma da olabilir. Aynı ağrıda olduğu gibi, hangi sinirin baskı altında kalmış olduğuna göre uyuşma ve karıncalanma kalça yada bacakta olabilir. Çok ileri baskı durumunda kişi uyuşma olan bölgeyi hiç hissetmemeye başlayabilir. 

Güç kaybı

Fıtığa bağlı etkilenen sinirin iletimden sorumlu olduğu kas grubunda güçsüzlük meydana gelebilir. Bazı hastalar ağrıdan çok, yürümekte zorlanma, tökezleme ve yürürken dengesini kaybetme gibi yakınmalarla da başvuruda bulunabilirler.

Hastanın ayak bileğini yukarı doğru kadıramaması yada topukta yürüyememesinin sebebi budur. Muayene sırasında doktorunuz sizden topukta ve parmak ucunda yürümenizi isteyecek ve güç kaybınızı kontrol edecektir.

İdrar ve gayta tutamama

Bel fıtığının çok ileri ve acil bir durumu olan Kauda Equina sendromunda patlamış fıtık çok büyüktür,  hasta idrarını ve gaytasını tutamayabilir. Bu hastalarda eğer tipi uyuşukluk vardır yani bir eğere oturduğumuz düşünülecek olursa eğer ile temas eden yüzeyde uyuşukluk vardır.

Böyle bir bulgunuzun olması durumun çok ciddi olduğunu ve acilen doktora başvurmanız gerektiğini gösterir.

Eğer bu belirtiler sizde varsa veya bel fıtığı tanısı almışsanız tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sayafamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lüften oylayın
[Toplam: 23 Ortalama: 4.3]

14 YORUMLAR

  1. Belde batma şeklinde ağrı var hocam 70 yaşında kayınvalidem ayakta bir problem yok oturup kalkarken yatar vaziyette batma şeklinde ağrı var emar istediler bel fıtığı felç riski varmı

  2. Hocam benim kalcadan değil ama bacağımın ön tarafından başlayan bir ağrı var ve ayak parmaklarıma kadar vuruyor. Ağrı olduğu zaman ayağımın üstüne basmakta zorlanıyorum. Bacağımı bükmekte de aynı şekilde zorlanıyorum. Bel fıtığı olabilir mi bacağın ön tarafından başlayan ağrı?

    • Anlattıklarınız bel fıtığı düşündürüyor Muayene olmanızda yarar var. 0 538 772 6646 arayıp randevu alabilirsiniz.

  3. Merhaba hocam annem bir yıl önce bel ağrısı ile doktora gitti beldeki sinir uçlarında baloncuklar oluşmuş dendi ve fizik tedavi önerildi.ama şuan sol bacak üst ve diş uylugunda ağrı var sürekli bir ağrı ve genellikle yatarken ve otururken daha çok hissediyor.acaba bu fıtığın oluştuğunu ve ilerlediğini mi gosterir.fizik tedavi görmedi.bacakta sadece ağrı var şişlik kızarıklık yok.bazi kanser türlerinde bacakta ağrı yapar mı.

  4. Merhaba hocam belimin sağ alt tarafında ele gelen hareket eden bir yumru var ufak ve bel ağrısı yapıyor bazen sağ bacağıma doğru bir ağrı ve uyuşma da oluyor. Ortopediye gittim yağ bezesi bir şey olmaz dediler. Fizyoterapiye gittim röntgen çekildi bel düzleşmesi var kas sıkışması var denilip kas gevşetici verildi ama şikayetlerim hala devam ediyor fıtık olabilir mi?

  5. Hocam merhaba 4 ay önce sağ bacağımda ağrı başladı MR da L5 S1 de extrude fıtık tespit edildi. Ağrı 1 ay da geçti ancak şu an hem sağ hem de sol bacakta uyusmalar var. Doktorum ameliyata çok sıcak bakmıyor. Ama bu uyusmalar beni tedirgin ediyor. Birde fıtık sadece sağ sinire başı yapmasına rağmen sol bacakta da uyuşma var. Bulurum da ne yapmalıyım. Ameliyatın uyusmalara çözüm olmayacağı söyleniyor.

    • Merhaba güncel bir mr ile muayenenizin yapılması gerekir. Randevu için 05387726646 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz geçmiş olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz