Tıptaki gelişmelerin en önemlilerinden birisi de Minimal İnvaziv (doku hasarını en aza indiren) Yöntemlerdir. Önceleri, karnı açarak yapılan Safra Kesesi ameliyatları bugün nerdeyse tamamen Laparoskopik uygulanmaktadır. Yine Kadın Doğum hastalarının cerrahi tedavilerinin büyük bölümü endoskop kullanılarak minimal invaziv yöntemlerle ameliyat edilmektedir

Bel fıtıklarının bir bölümü diğer yöntemlerle tedavi edilemez ve ameliyat edilmek durumunda kalınır. Ameliyatta amaç fıtıklaşmış parçanın çıkarılmasıdır. Dünyada ve ülkemizde bunların büyük bölümü halen açık teknikle çıkarılmaktadır.

Mikroskopun eklenmesi ile bazı uygulayıcılar tarafından kapalı olarak adlandırılması aslında büyük bir yanlış anlamaya sebep olmaktadır. Zira mikroskop kullanılsa da cerrahi yöntem aynıdır ve yine aynı sağlıklı dokular kesilerek diske ulaşılır.

Tekniğin kapalı olarak tanımlanması ancak endoskop (kamera sistemi) kullanılarak yapılması ile mümkündür.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında hastanın bel bölgesinin yan tarafından, 0.7 cm’lik bir kesi yapılır ve tüm ameliyat buradan tamamlanır. Endoskop bu kesiden ilerletilerek normal dokulara hasar vermeden fıtıklaşmış parça çıkarılır. Yani tam kapalı teknik ek doku hasarı oluşturmayan, dokuya saygılı ve modern bir tedavi yöntemdir.

Hasta ameliyat sonrası ciddi bir ağrı duymaz ve genellikle aynı gün yürüyerek hastaneden çıkar. Normal yaşantısına, diğer cerrahi yöntemlere göre çok daha erken dönmüş olur.

Tam kapalı tekniğin önemeli avantajlarından birisi de kilolu hastalarda açık cerrahilere göre rahatlıkla uygulanabilmesidir.

Daha önce, açık bel fıtığı cerrahisi uygulanan hastalarda fıtığın tekrarı durumunda, ilk cerrahide oluşan yapışıklıklardan dolayı tekrar açık cerrahi bazı teknik zorluklar barındırmaktadır. Tekrarlayan fıtıkta, giriş yeri tamamen farklı olduğundan, tam kapalı ameliyat teknik avantaj sağlayabilir.

Lüften oylayın
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

13 YORUMLAR

 1. Kapalı ameliyat hangi hastanelerde ve hangi bölümde yapılır ve kaç günde normal yaşama geçilir ayakta oluşan uyuşma tamamen geçermiş?

  • Merhabalar sevgili Fikret,

   Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı teknik alt yapısı uygun olan hastanelerin ortopedi yada beyin cerrahisi bölümlerinde yapılır. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası genellikle aynı gün normal yaşantıya dönülebilir. Ayaktaki uyuşmalarda genellikle düzelir.

   Detaylı bilgi almak için iletişim sayfamdaki bilgilerden bana ulaşabilirsin.

 2. Belfıtığı şikayetim var doktor lar ameliyat diyorlar buralarda kapalı ameliyat olmuyor süreyi ve fiyat konusunda aydınlatırmısınz.emekli sandığına bağlıyım.

 3. Merhabalar ben sezeryan ile doğum yapali 10 ay oldu 10 aydır resmen sürünüyorum sagbacagim ve belim tamamen ağrı içinde yürüyemiyorum fıtığı çok ilerlemiş tam kapalı ameliyat olsam ne jadar sürede düzelir normal hayatıma dönebilirim ve tamamen iyilesecekmiyim çünkü küçük bebeğim var size gelmek istiyorum hocam

  • Tam kapalı ameliyatın en önemli avantajı hızla normal yaşantıya dönmek ve ciddi ağrı kesici yada diğer ilaçlara ihtiyaç duyulmamasıdır. Ameliyattan sonraki gün kısıtınız kalmaz

 4. selam .
  sayın hocam benim eşimde bel kayması var .Ben Nevşehirde kalıyorum size gelsem tedavi süresi ne kadar olur ve aynı zamanda ameliyat ve diğer masraflarım ne kadar olur bilgi verirseniz memnun olurum.

  Duran Nazlı
  iletişim: 05432249469

  Saygılarımla

 5. Bel fıtığım var aynı zamanda omurga çökmesi ve bel kemiğinde eğrilik olduğunu da söylediler kapalı ameliyatla bu sıkıntılar da tedavi edilebilir mi

 6. Slm hocam bel fıtığım yeni oldu kapalı ameliyatta tekrar aynı yerin fıtık riski varım yani açıkta olanlar hiç memnun değil onun gibi oluyormu

  Slm hocam kapalı ameliyattan sonra tekrar ameliyat riski varmı yani açık ameliyatlarda memnuniyetsizlik var bu risk kapalıda nasıl

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz