Bel fıtığı oldukça yaygın görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Toplumda çok sık görülen bel fıtığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar da görülme sıklığı kadar fazladır. Bel fıtığı ve tedavisi korkulması gereken bir durum değildir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Başlangıç aşamasındaki bel fıtığının egzersiz, dinlenme ve ilaç gibi çok basit tedaviler ile kontrol altında tutulması mümkünken ilerlemiş bel fıtığı hem yol açtığı sağlık sorunları hem de yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi ile mutlaka tedavi edilmelidir.

Yaşam Kaliteniz Düşüyorsa Dikkat Edin

Bel fıtığının ilerlemiş olup olmadığını anlamanın en kolay yöntemi bel fıtığı sorununun yaşam kalitesini düşürmeye başlayıp başlamadığını gözlemlemektir. Eğer bel fıtığı artık günlük hayatı olumsuz etkiliyor, bacağa yayılıyor, kişinin daha hareketlerini ciddi düzeyde kısıtlıyorsa, ağrılar ilaçlarla kontrol edilemiyorsa ilerlemeye başlamış demektir.

İlerlemiş bel fıtığının en kısa sürede tedavi edilmesi kişinin hareket kabiliyetinin korunması ve tedavinin başarı oranının artması açısından büyük bir öneme sahiptir.

İlerlemiş Bel Fıtığı Hastalarında Yaygın Görülen Sağlık Sorunları

Bel Ağrısı ve Kramplar

Bel fıtığı, hastalarda sürekli devam eden ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bel ağrısı ile başlar. Bel ağrısı harekete ve uzun süre ayakta durmaya bağlı olarak artış gösterebilir. Bunun bir sonucu olarak da kişi hareket etmekten çekinir.

Bel ağrısı öksürme, hapşırma gibi durumlar sonucunda da şiddetlenebilir. Bel fıtığının ilerlediği durumlarda bel ağrısına bölgede spazmlar da eşlik eder ve en önemlisi ağrı bacaklara da yayılabilir.

Bacak ve Kalça Bölgesinde Ağrı

Bel fıtığının yaygın görülen ve kişilerin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir diğer sonucu da bacak ve kalça bölgesinde meydana gelen ağrılar, kramplar ve kas zayıflıklarıdır. Bacak ve kalça bölgesinde sık görülen sağlık sorunu siyatiktir.

Siyatik genellikle bel ve kalça bölgesinde başlayan, bacaktan devam eden ve baldıra kadar ulaşan şiddetli bir ağrıdır. Bu ağrı kişinin hayat kalitesini düşürmekle kalmaz aynı zamanda hareket kabiliyetini de azaltır. (1)

Diz ve Ayak Bileğinde Güç Kaybı

Güç kaybı bel fıtığının neden olduğu sorunlardan bir diğeridir ve kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Ayak bileğinde, kalçada ve bazen dizde ağrı ve güç kaybı ilerlemiş bel fıtığının klinik yansıması olabilir. Güç kaybı başladığında hem ağrı çok şiddetlidir hem de kişi yürümekte zorlanır dengesini koruyamaz.

His Kaybı

İlerlemiş bel fıtığında, fıtıklaşmış parça sinire baskı yaparak güç kaybının yanında uyuşmalara da sebep olabilir. Basılanan sinirin etkin olduğu bölgede ağrı belirginleşip, kaslarda güç kaybı ve yine ilgili bölge boyunca his kaybı gelişebilir.

His kaybı ile birlikte kişinin hem yaşam kalitesinde düşüşler meydana gelir, oluşan güç kaybı düşmelere ve ek yaralanmalara da sebep olabilir.

Mesane ve Bağırsak Fonksiyonlarında Bozulma (Kauda Ekina Sendromu)

İlerlemiş bel fıtığına bağlı olarak mesane ve bağırsak fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir. Kişi idrarını ve dışkısını istemsiz olarak kaçırabilir. Bu hem fiziksel hem de psikolojik açıdan oldukça zorlu bir durum olduğu için ilerlemiş bel fıtığında hastanın bu aşamaya gelmeden mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. (2)

İlerlemiş Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur

Bel fıtığı erken teşhiste kontrol altında tutulabilen bir sorun olsa da mutlaka düzenli takip edilmelidir. İlerlemiş bel fıtığının neden olduğu sağlık sorunları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Bu sorunlar uzun vadede mutlaka tedavi edilmesi gereken boyutlara ulaşırlar. İlerlemiş bel fıtığı tedavisinde ameliyat bir gereklilik haline gelebilir. Ameliyatın ertelenmesi ise başarı oranına olumsuz etki edebilmektedir.Tam kapalı teknik ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarında hem operasyon hem de operasyon sonrası süreç kişiler için oldukça konforludur.

Endoskopik Diskektomi olarak da adlandırılan tam kapalı bel fıtığı ameliyatı endoskopi ile yapılan ve doku hasarını minimuma indiren bir operasyondur. Bu operasyonda ufak bir kesi yapılır ve kamera kullanılarak , herhangi bir şekilde kas ve dokulara zarar vermeden fıtıklaşmış diskler çıkarılır. Bu operasyon sonucunda kişiler kısa sürede günlük yaşamlarına geri dönebilirler.

  • (1)https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lumbar-disc-disease-herniated-disc
  • (2)https://www.medicinenet.com/herniated_disc/article.htm
Lüften oylayın
[Toplam: 19 Ortalama: 4.4]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz