Amerikan verilerine göre üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık doktora başvurma sebebi bel ağrısıdır. İnsanların yaklaşık %80’i hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı çekerler. Giderek daha hareketsiz yaşamamız, egsersizden uzak olmamız ve uzun çalışma saatlerini oturarrak geçirmemiz omurga sorunlarına yol açabilmektedir. İşte bu blogda omurga sağlığınızı korumak için dikkat etmemiz gerekenleri paylaşmak istedim.

  • Düzenli egsersiz yapınız

Sırt, bel ve karın adelelerinizi güçlendirecek egsersiler çok önemlidir. Omurgamız kemik, disk ve bağlardan oluşur. Günlük yaşamımızda yaptığımız hareketler, ağır kaldırma ve aşırı yada ters hareketler ile omurgamıza ciddi yükler binmektedir. Omurgayı saran ve sağlam durmasını sağlayan karın, bel ve sırt bölgesindeki kaslarımızın güçlü olması, bir korse etkisi göstererek omurgamızı koruyacaktır.

Düzenli karın, bel ve sırt egsersizleri yapın
  • Uykuda omurganızın dinlenmesini sağlayın

Kaliteli ve doğru bir yatak ile yastık kullanarak tüm gün yorulan omurganızın dinlenmesini sağlayın. En doğru yatağın hangisi olduğu kişiye göre değişiklikler gösterse de genel anlamda orta sertlikte, vücudun şeklini alan ve lokal bası oluşturmayan yataklar önerilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar ile, bel ağrısı yaşayan kişilerde doğru yatak kullanımı ve eskiyen (özelliğini kaybeden) yatağın değiştirilmesinin bel ağrısının geçmesinde önemli katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Kaliteli bir uyku ile omurganızı dinlendirin
  • Ayakkabınızı doğru seçin

Kullandığınız ayakkabının çok yüksek topuklu yada tam düz olmaması önemlidir. Bu tip ayakkabılar omurganızın duruşunu ve omurganıza binen yüklerin dengesini değiştirir. Yürürken çok çabuk yoruluyor yada ağrı yaşıyorsanız ayak yapınızda sorun olabilir, düz tabanlık gibi problemlerin tabanlıklarla desteklenmesi omurga sağlığınızı korumanıza yardımcı oluacaktır. Yumuşak tabanlı, ayak tabanınızın arkını destekleyen ayakkabılar omurganızı aşırı yüklenmelerden koruyacaktır.

  • Uzun oturmaktan kaçının

Bel fıtığı başlangıcı olan hastaların şikeyetleri oturma ile belirgindir çünkü oturma ile omurgamızdaki disklerimize binen yük 3 kat artmaktadır. Oturarak çalışıyor ve öne eğilelerek bilgisayar kullanıyorsanız bel ağrısı yaşama riskiniz artmıştır.

Kullandığınız sandalyenin ergonomik olması, masa yüksekliğiniz, klavyenin konumu son derece önemlidir. Oturarak çalışnaların belli aralıklarla kalkıp ofiste bir kaç adım atması bile omurgamızı korumaya yardımcı olacaktır.

Uzun oturmaktan kaçının. Ergonomik sandalye kullanın
  • Düzenli yürüyüş yapın

Yürümenin bilinen onca faydasının yanında, omurganızı dik tutmaya yarayan gövde kaslarınızı güçlendirmesi, omurganızın kanlanmasını ve beslenmesini arttırması, omurganın esnekliğine ve omurga kemiklerinizin güçlenmesine katkıda bulunması gibi ciddi yararları vardır.

  • Düzenli yüzün ve suda egzersiz yapın

Suyun kaldırma kuvveti ile ağırlıktan kurtulan omurgamız, yapılan egsersizler ve esneme hareketlerinin oluşturabileceği yaralanmalardan korunmuş olacaktır. Yüzme ile omurgamızı dik tutmaya yarayan gövde adeleleri güçleneceketir.

Düzenli yüzün ve de suda egsersiz yapın
  • Ağır cisim kaldırırken dikkat

Vücut ağırlığımızın 1/3’ünden ağır kaldırmamaya çalışmalıyız. Ağır cisim kaldırırken omurgamıza ve disklerimize aşırı yük binmesini engelleyebilmek için, öne eğilerek değil çömelerek kaldırmalı ve kaldırdığımız cismi, olabildiğince gövdemize yakın tutmalıyız.

  • Sigarayı bırakmalıyız

Sigara içmek, omurgadaki yaşlanmayı hızlandırmakta, disk ve bağ dokularımızın kanlanmasını bozmaktadır. Omurga sağlığımızı korumak istiyorsak sigarayı bırakmanın yollarını aramalıyız.

  • Fazla kilolarınızdan kurtulun

Kilonuzun fazla olması omurganıza binen yüklerin artmasına ve daha hızlı yaşlanmasına sebep olacaktır. Düzenli egsersiz yaparak kilonuzu kontrol edebilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak: Omurgamız da diğer tüm organlarımız gibi yaşlanmaktadır.  Yaşam ve çalışma ortamımızda gerekli önlemleri alarak, yani düzenli egsersiz yaparak, sigaradan kurtularak, kilomuza dikkat ederek, yatağımızı hatta ayakkabımızı özenle seçerek daha sağlıklı bir omurgaya kavuşabilir, yaşlanmanın olumsuz etkilerinden korunabiliriz.

Lüften oylayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz