Kapalı omuz ameliyatı ( Omuz Artroskopisi )

Artroskopik cerrahi, özellikle eklem cerrahisinde büyük cilt kesileri yapmadan, bir kamera sistemi olan artroskop kullanılarak ameliyatların yapıldığı güncel bir cerrahi tekniktir. Bugün menisküs cerrahilerinin tamamı artroskopik olarak uygulanmaktadır.

Omuz Artroskopisi Nedir ?

Omuz artroskopisi

Omuz sıkışma sendromu, omuz kas yırtığı ve tekrarlayan omuz çıkığı gibi birçok omuz problemleri artık artroskopik olarak başarı ile ameliyat edilmekte, böylece hastanın ameliyat sonrası dönemi çok daha rahat geçirmesi, kozmetik olarak daha iyi bir sonuç alınması mümkün olmaktadır.

Diz artroskopisinde olduğu gibi, omuz artroskopisi önceleri daha çok tanı koyma amaçlı kullanılırken, gelişen teknik ile artroskopi büyütme altında, açık cerrahide bile zorlanılan yerlere ulaşmayı sağlamış ve daha az doku hasarına sebep olarak bir çok omuz ameliyatının kapalı yöntemle yapılmasına olanak sağlamıştır.

Hangi Omuz Problemleri Artroskopik Olarak Tedavi Edilebilir ?

Omuzun çoğu problemi artroskopik olarak tedavi edilebilir. Artroskopik olarak tedavi edilebilen omuz hastalıklarının başlıcaları şunlardır:

  • Omuz Sıkışma Sendromu:
Kemik,kaslara baskı uyguluyor

Omuz eklemi kemik, bağ dokusu ve kaslardan oluşan kompleks bir yapıdır. Vücudumuzda iki kemik arasındaki boşluktan kasların geçtiği tek eklem omuz eklemidir. Kolumuzu yukaru kaldırırken bu kaslar iki kemik arasında sıkışabilmekte ve ödemlenebilmektedir. Yapısal sıkışma olabildiği gibi kasların uygunsuz ve aşırı kullanımı da bu sıkışmaya sebep olabilmektedir. Omuz Sıkışma Sendromu denilen bu tablo, cerrahi dışı yöntemlerle çözülemezse, omuz artroskopisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir

  • Omuz Kas Yırtıkları:
Omuzda kas yırtığı

Tam kat omuz kas yırtığı kendiliğinden iyileşmez. Omuz eklemi fonksiyonlarını sağlamak için bu yırtıklarda ve bazı kısmi yırtıklarda cerrahi tedavi gereklidir. Yaşlı hastalar ve cerrahi riski yüksek olan hastalar bu grup dışında tutulabilir. Cerrahi tedavinin; yaralanma sonrası 3 ay içinde yapılması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

  • Tekrarlayan Omuz Çıkıkları:

Tekrarlayan omuz çıkıları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Zorlu bir rehabilitasyon ihtiyacı olan bu cerrahilerde, artrokopi kullanımı ile daha çabuk iyileşme ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  • Omuzun Kalsifik Tendiniti

Cerrahi dışı tedavilerle sonuç alınmazsa, artroskopik cerrahi ile tedavi edilebilmektedir.

Sonuç olarak omuz problemleri sık görülen problemlerden olmakla birlikte, bunların büyük bölümü, doku hasarını en aza indiren artroskopik yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Lüften oylayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 YORUMLAR

  1. İyi çalışmaşlar. Benim sağ omuzda doku hasarı var.1 senedir tedavi oluyorum hala geçmedi.dr ameliyat yapmak istemiyor.düzelme durumu var diyor. Ameliyat olsanda geçmeye bilir aynı şikayetlerin devam edebilir sonra pişman olursun diyor.günlük işlerim aksatmıyorum ama kolumu az zorlasam ağrım çoğalıyor.kararsız kaldım.gerçekten geçer mi ameliyat kesin çözüm olurmu ağrılarıma.hasarlı dokuyu alıp yerine yapay doku koyulacakmış.

    • Mr ınızı incelemeden yorum yapmam çok foğru olmaz ancak omuzunuz uzun süredir problemli ise müdahale etmek gerekebilir. Kapalı yönemlerle uygulanan bir cerrahi işlem probleminizi çözebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here