Kalça ekleminin kireçlenmesi (osteoartrit) ile kalça deforme olur, hareketleri kısıtlanır ve ciddi ağrı oluşturarak hastanın yaşam kalitesini bozar. Osteoartrit dışında travma, avasküler nekroz (kalça kemiği başının kanlanmasının bozulması) romatizma gibi bir çok sebep de kalça ekleminin kireçlenmesine yol açabilir.

İlerlemiş kalça kireçlenmesinde cerrahi tedavi gereklidir. Kalça protezi ile baş ve yuva değiştirilir. Kalça protezi temelde iki şekilde uygulanır, çimentolu ve çimentosuz. Yaşınız, kemik erimenizin miktarı, kemiğinizin yapısı gibi birçok faktöre bağlı olarak doktorunuz tarafından çimentolu yada çimentosuz kalça protezi seçimi yapılacaktır.

Yine kullanılan materayaller de değişebilmektedir. Örneğin genç bir hastada baş, seramik seçilirken daha yaşlı hastada metal baş kullanılabimektedir.

Materyal teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bugün yıpranma çok aza indirilmiş ve çok daha uzun ömürlü protezler uygulanabilir olmuştur. Buna bağlı olarak da erken yaşta, kireçlenmenin belirgin olması durumunda kalça protez ameliyatları uzun dönem başarı elde edilerek uygulanmaya başlanmıştır.

Kalça kireçlenmesinin cerrahi tedavisinde kalça protezi uygulaması altın standart olarak kabül edilmekte ve hastaların %95 inde mükemmel sonuç elde edilmektedir.

Lüften oylayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz